Forumdan Yararlanmak için ÜCRETSİZ üye olunuz.

ROCKTURKEY
Forumdan Yararlanmak için ÜCRETSİZ üye olunuz.

ROCKTURKEY
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rock , Rock Nedir , Rock ResimLeri , RockTurkey , Rock NickLeri , Rock AvatarLarı , Rock Müzik GrupLarı

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj

3 posters
YazarMesaj
BяeηĐα

BяeηĐα

AktifLik :
Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Right_bar_bleue

TakımLar : 5
Ruh HaLi : agresif
Rep Gücü : 9
Doğum tarihi : 14/04/93

Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Empty
MesajKonu: Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj   Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 2:24 pm

-Öncelikle bize bir kaç kelimeyle Orphaned Land’i tanıtır mısınız?
Herkese merhaba ben OL’nin gitaristi Matti. Orphaned Land, ortadoğu etnik ezgilerini kullanan bir progresif metal grubu. Su ana kadar üç albüm yaptık: “Sahara” (1994), “El Norra Alila” (1996) ve Şubat 2004’te çıkardığımız son albüm “Mabool - The story of the 3 sons of 7”. Grubumuz, Kobi Farhi (vokal), Eden Rabin (klavye), Yossi Saharon (gitar ve oryental enstrümanlar), Uri Zilcha (bas gitar), ve ben Matti Svatizky (gitar).. Tanıştığımıza memnun oldum (gülüyor)

-Son albümünüz “Mabool”, albümün arkasındaki konsepti anlatır mısınız?</SPAN>
Albümün hikayesi; büyük tufan dünyayı vurmadan önce 3 kardeş bunu görüyor ve insanlarını bu felaketten kurtarmaya çalışıyorlar, tabi başarılı olamıyorlar. Sonunda bir gemi yapıp kendilerini kurtarıyorlar.. Albüm onların hikayesini, baştan sona kadar anlatıyor. Her şarkının bir sonrakine etkisi var ve bu albümün konseptinin akışını sağlıyor. Sanırım albüm bir çok yönden ruhani oldu. İncil’in tufan hikayesinden etkilenmiş ve içinde hayat ve insan doğası üzerine bir çok mesaj barındıran ruhani bir albüm oldu.

-Tur programınız nasıl?

Şu an için belirli bir şey yok ama sanırım yurtdışında birkaç konser görünüyor. Kesinleşince herşeyi web sitemizden açıklayacağız zaten</SPAN>.

- Mabool’dan önce oldukça uzun bir ara verdiniz. Bu aranın sebebi neydi?
Evet, 7 yıllık uzun bir ara oldu.. “El Norra Alila”dan sonra kişisel problemlerimiz oldu, hepimiz çok gençtik ve beklentilerimizin, amacımızın ne olduğunu kestirmemiz zor oldu. Grubu hiç dağıtmadan birden, geri dönmek umuduyla sahneden yok olduk.. Diğer kariyer seçeneklerini gözden geçirdik, seyahat ettik ve diğer metal türlerini inceledik.. Sanırım bizim tüm ihtiyacımız olan uzun bir araymış ve bu arayı verdiğim için hiç pişman değilim..</SPAN>

-Century Media ile anlaşmanız nasıl oldu? Gördüğünüz avantajları, dezavantajları nedir?</SPAN>
Şartlar uygun olunca büyümeniz çok doğal.. Eski firmamız, Holy Rec., bize karşı hep iyiydi hep iyi davrandı ama biliyorduk ki eğer müziğimizi daha çok yere ulaştırmak istiyorsak büyük firmalarla anlaşmalıydık. Sadece Century Media’dan teklif almadık, Nucler Blast ve Metal Blade de teklif getirdi ama biz Century Media’yı seçtik çünkü bünyesindeki gruplar bizim müzik anlayışımıza daha uygundu ve Century Media’nın en verimli firma olacağını düşündük. Yanılmamışız, Century Media süper profesyonel bir firma ve hiç şikayetimiz yok.. İşlerini çok iyi yapıyorlar.

-Bize biraz da “Mabool”un tanıtım partisini anlatır mısınız? Büyük bir geceydi..?</SPAN>
Tanıtım partisi, albüm çıktıktan kısa bir süre sonra Tel Aviv’de bir klüpte oldu. Mekan doluydu ve bir çok insan dışarıda kalmıştı. Gerçekten cehennem gibiydi içerisi, bütün albümlerimizden şarkılar çaldık, tabi Mabool’dan da. Sahnede oryantal enstrümanları o an çalamayacağımız için bir bilgisayarımız vardı. Hatta bir de perküsyoncumuz vardı. Shlomit, müthiş sesli bayan vokalimiz kendi bölümlerini canlı söyledi ve İsrailli birkaç dost gruptan arkadaşlarımız vardı. Şov müthişti, kalabalık ateşliydi ve biz gerçekten çok eğlendik.</SPAN>

-Transformers cover’ı için ne diyeceksiniz? Bir CD’de görebilecek miyiz?</SPAN>Bunu nerden biliyorsun? Bu cover’ı yaptık çünkü şov, “Purim” dediğimiz bir İsrail bayramına denk geliyordu. Bu günde herkes komik kostümler giyer ve sarhoş olur. Hem biraz doom imajimizi kırmak hem de günün özelliğine uygun bir şey yapmak istedik. Kalabalık çok iyi karşıladı ve şakayı hemen kavradılar ki bir çoğu bu çizgi filmi bilmeyecek kadar yaşli değildi (gülüyor)</SPAN>
-İsrailli gruplar, Orphaned Land ile alıştığımız ortadoğu ezgileri, enstrümanlariı kullanarak gittikçe ünlenmeye başladılar. İsrail ve ortadoğu’daki metal gelişimini nasıl görüyorsunuz?</SPAN>
İsrail’deki metal sahnesi son birkaç yılda bayağı iyi bir konum kazandı. Ne bileyim 5 sene öncesine göre çok iyi bir yerde. Açıkçası diger Orta Doğu ülkelerinde neler oluyor bilmiyorum, ama oralarda da metal dinlendiğini ve özellikle Orphaned Land’i sevdiklerini biliyorum. İsrailli bir grup için Amerika ve Avrupa pazarına girmek çok zor. Çünkü buradaki metal kültürü oldukça az ve yeterli değil ki bu da ortalama bir grup için devam etmeyi imkansız kılıyor. Biz her zaman gelişmeye orjinal kalmaya çalışıyor, her yaptığımız işte taze bir hava getirmeye çalışıyoruz çünkü ilgiyi toplayabilmemizin tek yolu bu. Oryantal ezgiler ve enstrümanları metal ile harmanlamak bizim en önemli silahımız ama biliyoruz ki bu türle asla %100 bütün degiliz...

- Shlomit, “Mabool”daki muhteşem bayan vokali misafir solist olarak gösterdiniz.. Peki onu Orphaned Land’in bir parçası yapmak gibi bir niyetiniz var mı?
Shlomit muhteşem bir insan ve vokalist, ama bunun yanında Psikoloji 2. sınıfta okuyor. İsrail’in güneyinde “Be’er Sheva”da yaşıyor ve okul gerçekten çok zamanını alıyor. Grubun üyesi olmak, onun için pek mümkün değil. Şu an bizimle işe alınmış bir profesyonel gibi çalışıyor ama kim bilir belki ileride durumu değişir..

- Konuk müzisyenlerden bahsederken, “Mabool” da bir misafir baterist ile kaydedildi. Şu an sürekli bir bateristiniz var mı?Varsa birkaç cümle ile bize tanıtır mısınız?Şu an için hala -“Mabool”da çalan- Avi Diamond ile çalışıyoruz. Sürekli bateristimiz değil çünkü kendi projeleri var ve bu yüzden bizimle sürekli çalışamayacak. Şu da var ki bulabileceğimiz en iyi baterist. Çok zeki ve kulağı müthiş, bateri çalmak onun hayattaki tek amacı. Şu an için onunla beraber birkaç konser planımız var. Yeni bir bateristimiz olduğunda mutlaka haberiniz olur zaten.</SPAN>

-Mini albümünüzde Paradise Lost’tan “Mercy” coverladınız. Etkilendiğiniz gruplar arasında mı Paradise Lost yoksa sadece öylesine bir seçim miydi?
Yaptığımız “Mercy” coverı, ilk olarak eski firmamız Holy Rec. tarafından çıkarılan “As We Die For Paradise Lost” albümünde yer aldı. O zamanlarda Holy Records’a bağlı ne kadar grup varsa bu albümde çaldı zaten. Bence bu grup dünya metalinin en önde gelen grupları arasında. Müzikleri her zaman çok etkilemiştir beni. Yani bu adamlar death metal ve doom metalin babalari neredeyse. Bu grubun önceden bana neler hissettirdiğini ve şu an neler hissettiğimi açıklamak gerçekten çok zor.. Övecek kelime bulamıyorum..
Bizden “One Second” albümünden bir şarkı seçmemizi istediler biz de “Mercy”i seçtik.. Şarkıyı oldukça değiştirdik bunu kabul ediyorum ama hala cover olduğu anlaşılıyor, şarkının içinde hala orijinalini duyabilirsiniz.

-Şu aralar en çok saygı gösterdiğiniz gruplar hangileri? Ve sıkıcı bulduklarınız? Ve bir de sizi etkileyen gruplar tabi?
Orphaned Land’in etkilendiği çok grup var kuşkusuz çünkü hepimiz metal dışında da bir çok müzik türü dinliyoruz. İyi ve ilginç olduğu sürece her şeyi dinleyebiliriz. Metal, rock, progresif, Jazz, elektronik müzik, etnik müzik her şey.. Aralarından seçmem çok zor çünkü bir sürü müzisyen var.. Neyi sıkıcı bulduğumu sordunuz.. Bence müzik sıkıcı olamaz hiçbir zaman sadece o anki ruh halinize bağlı bir şey bu. Ama bir şeyi arka arkaya 10.000 kere duymaktan çok sıkılırım..

-Ülkeniz İsrail’deki problemler şarkılarınıza yansıyor mu?</SPAN>
Sanırım, bir bölge politik şoklar yaşıyor ve iki taraf da oldukça acımasız reaksiyonlar gösteriyorsa etkilenmemek mümkün değil.. Ama bize ilham verdiğini sanmıyorum. Bizim şarkılardaki mesajlarımız “Orta Doğu’da neler oluyor?” değil.. Daha global, herkese, her yerde, her zaman etki edebilir.. Ayrıca İsrail’in acılı geçmişini de müziğe taşımak istemiyoruz.</SPAN>

-Sizce başbakanınız ülkeyi nereye götürmeye çalışıyor?
Seni uyarmalıyım, politikayı gerçekten sevmiyorum ve ilgi alanım dışında ama şuna inanıyorum ki yakında kriz bitecek ve o tel örgülere ihtiyaç kalmayacak, biz de o insanlarla kardeş olduğumuzu hatırlayacağız..

-Web sitenizde bir çok ülkeden bir çok insan yazıyor ve siz de bir çoğuna kendi dillerinde cevap veriyorsunuz. İngilizce dışında hangi dilleri biliyorsunuz ve ileride şarkılarınızda kullanmak istediğiniz bir dil var mı?
Ben sadece İngilizce ve İbranice konuşuyorum ve diğer grup üyeleri de. Diğer dillerden birkaç bir şey biliyoruz ama akıcı bir şekilde konuşamıyoruz. Sanırım yok öyle bir düşüncemiz. Şu an gittiğimiz yoldan memnunuz açıkçası.
- Peki hayranlarınıza ne söyleyeceksiniz?
Bizi destekleyen ve müziğimize ilgi duyan herkese çok teşekkürler. Bizden son haberleri almak için; http://www.orphaned-land.com’u arada bir ziyaret edin ve unutmayın.. Fırtına hala yükseliyor…
- Bu güzel zaman ve sohbet için çok teşekkür ederim. Muhteşem albümünüzde size başarılar. Son sözünüz?
Ben teşekkür ederim. Barışla kalın!

RockTurkey BağımLısı
RockTurkey BağımLısı
AyseqL

AktifLik :
Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Left_bar_bleue500 / 999500 / 999Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Right_bar_bleue

TakımLar : 3
Ruh HaLi : bezgin
Rep Gücü : 3
Doğum tarihi : 30/08/95

MesajKonu: Geri: Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj   Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Icon_minitimePaz Nis. 05, 2009 4:21 pm

p.için zaoL
XαηĐяα

XαηĐяα

AktifLik :
Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Right_bar_bleue

TakımLar : 3
Ruh HaLi : asık
Rep Gücü : 10
Doğum tarihi : 24/08/94

MesajKonu: Geri: Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj   Orphaned Land'den Matti Swatizki İle Röportaj Icon_minitimeCuma Nis. 17, 2009 3:06 pm

saol canım
https://rockturkey.forumdizini.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 1349 ve Black Metal - röportaj
» Testament İle Yeni Albümleri Hakkında Röportaj